INFORMACE PRO RODIČE

Děti potřebují do mateřské školy

 • Vhodné a pohodlné oblečení do třídy.
 • Bačkory s plnou patou (Ne! pantofle, sandály nebo plastové boty, myslete prosím na to, jak se budou dětem obouvat, zapínat a také na jejich bezpečnost).
 • Pyžamo (pokud bude dítě spát, 1x za 14 dní si nosí pyžamo domů na vyprání).
 • Náhradní spodní prádlo a oblečení (tričko, tepláky, ponožky, spodní prádlo), tepláky na pobyt venku, gumové holínky.
 • Plastový hrneček s ouškem na pití do třídy.
 • Hřeben nebo děvčata kartáč na vlasy.

NEZAPOMEŇTE PROSÍM, VŠE PODEPSAT

Zajistěte prosím

 • Souhlas k inkasu ve vašem bankovním ústavu ve prospěch účtu
 • Č. 94-3510340287/0100 s limitem 1500,- Kč nebo bez limitu  s povolením inkasa od měsíce srpna (zadávejte bez data ukončení nebo platnosti trvání souhlasu). Z účtu se inkasuje každý měsíc stravné a školné. Školné se hradí předem na daný měsíc (např. na říjen v polovině září). Pokud již máte souhlas k inkasu z minulých let, není třeba měnit.
 • Doneste prosím nebo zašlete emailem do 1. 9. 2023 do MŠ potvrzení z bankovního ústavu o povolení inkasa. Inkaso z vašeho účtu na účet MŠ bude probíhat vždy k 15. následujícího měsíce (např. za leden v únoru). Stravné bude inkasováno podle skutečné docházky dítěte do MŠ dle evidence v docházkovém listu, školné se počítá v plné výši, bez ohledu na docházku dítěte.
 • V měsíci září 2023 se bude inkasovat pouze školné na měsíc září 2023.

Provozní doba

7:00 - 16:00

Omlouvání dětí

msvchynice.omluvenky@seznam.cz

Školné

400 Kč/měsíc

Rady pro rodiče před nástupem dítěte do školky

 1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
 2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
 3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
 4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhrůžkám typu "když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".
 5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
 6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšovou hračku, šátek).
 7. Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
 8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
 9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
 10. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte - s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.

Doporučení pro usnadnění vstupu Vašeho dítěte do mateřské školy

Dodržujte doma pravidelný režim, který bude částečně korigovat s režimem v mateřské škole:

 • ráno vstávat v určitou dobu
 • obědvat v čase od 11-12 hodin
 • pokud je dítě zvyklé po obědě spát, doba odpočinku je v mateřské škole do 14:00 hod.

Zaměřte se na nácvik a procvičování hygienických a pracovních návyků Vašich dětí:

 • dítě má dodržovat osobní čistotu - samostatně používat WC (nepoužívat nočník nebo pleny),
 • nepoužívat v MŠ dudlík ani při usínání!
 • reagovat na pokyny dospělého a reagovat na své jméno,
 • učí se správně umýt a utřít si ruce, ústa,
 • učí se správně používat kapesník,
 • zvyká si samostatně používat toaletní papír,
 • učí se samostatně jíst lžící, starší děti příborem,
 • učí se oblékat,
 • učí se nazouvat bačkory a boty,
 • učí se zvládat chůzi do schodů a ze schodů,
 • učit se zvládat déletrvající chůzi,
 • zvyká si poznávat své věci a ukládat je na určené místo,
 • učí se skládat a udržovat ve svých věcech pořádek.